­ USTA APPROVED­ SCORING FORMAT

All matches will be best two out of three sets, with a
12 point tie-breaker in lieu of the third set.

In 1999, the USTA will be using this format in all Adult and Senior Area Play-offs, Sectionals and National Championships.


4.0 Women

Final Winner

Orange County - High Strung

Captain - Sandi Kato

SATURDAY

Bold indicates individual match winner

8:00AM

SAN GABRIEL

vs

SAN FERNANDO

PATRICIA MARTINEZ

KRIS HARSHA

6-4, 6-0

MARY BYRNE

LESLIE WRIGHT

SELMA DE LA GARZA

LULU FUSARDO

4-6, 6-2, (7-4)

SHARON DAVIS

RIKO OTAKA

LORY BERRY

CATHAY DAVISON

6-2, 6-4

MARILYNN MALCOLM

SANDRA GREGORY

8:00AM

SAN DIEGO N.C.

vs

BAKERSFIELD

SUSIE MACSTRAVIC

GRACIA KRUSE

6-3, 6-4

SUE SMITH

SARAH GUNDERSON

CINDY LAMBERT

DIANA BESENTHAL

4-6, 6-3, (7-5)

MARILYN GRIMSRUD

BRENDA O'DOHERT

SONJA MEYERS

RITA SLUGA

6-3, 6-3

LINDA STONER

IMEDA CESA-B

11:00AM

SAN GABRIEL

vs

SAN DIEGO N.C

SHARON DAVIS

SUSIE MACSTRAVIC

6-1, 6-2

MARY COSSEY

SUE SMITH

IVETTE CHACON

CINDY LAMBERT

6-1, 6-4

SELMA DE LA GARZA

MARILYN GRIMSRUD

LORY BERRY

SONJA MEYERS

4-6, 7-6, (8-6)

CATHERINE HOLK

CHRISTINE BREINING

11:00AM

SAN FERNANADO

vs

BAKERSFIELD

KRIS HARSHA

SARAH GUNDERSON

6-3, 2-6, (7-4)

LESLIE WRIGHT

DIANA BESENTHAL

EVA AGUSTIN

IMELDA CEJA-B

7-6, 6-3

RIKO OTAKA

GRACIA KRUSE

CATHAY DAVISON

BRENDA O'DOHERTY

6-3, 6-0

SANDRA GREGORY

RITA SLUGA

2:00PM

SAN DIEGO

vs

INLAND

DOMINIQUE GAMBALE

BETTY O'ROURKE

6-3, 6-1

JANICE EDGAR

SHIRLEY CAMP

ADI HILSDORF

HELEN SMITH

1-6, 6-1, (7-4)

REBECCA VILLAR

BRONY ZAIFTO

JILL ESTERBROOKS

DEFAULT

CONNIE COY

8:00AM

TEMECULA

vs

BEACH CITIES

JACKIE BURTON

MARCIA CORCOVELOS

6-3, 4-6, (7-5)

MARTA PILLING

ELAINE TAM

TONI KRAMER

COLLEEN ECKER

6-3, 6-2

PAT BEDOLLA

JOYCE KOLLER

JUDY GONZALEZ

TAJIE MAJOR

6-4, 4-6,(9-7)

KAY HASSELL

GALEN SANFORD

8:00AM

ORANGE

vs

SANTA BARBARA

SALLY GREINER

SALLY KINNEY

6-2, 6-3

LINDA WILLHITE

MICHELLE MACARTHUR

PAM DAQUILA

TERRIE BUGAY

6-2, 6-4

CAROLYN SAGER

KATHY GUERRA

ANGY RIJKSCHROEFF

BETH BARTLETT

6-4, 6-3

SHERI HALL

GERRY LAGUETTE

11;00AM

SANTA BARBARA

vs

BEACH CITIES

TERRIE BUGAY

GALEN SANFORD

6-4, 4-6, (7-2)

SALLY KINNEY

ELAINE TAM

BETH BARTLETT

COLLEEN ECKER

3-6, 6-3, (7-5)

KATHY GUERRA

JOYCE KOLLER

SUSAN PATILLO

MARCIA CORCOVELOS

7-5, 6-1

JOAN DINABERG

TAJIE MAJOR

11:00AM

ORANGE

vs

TEMECULA

LINDA WILLHITE

JACKIE BURTON

6-3, 6-2

CAROL TODD

MARTA PILLING

DIXIE FISHER

TONI KRAMER

6-1, 6-1

PAM DAQUILA

PAT BEDOLLA

ANGY RIJKSCHROEFF

KAY HASSELL

6-2, 6-3

KALEI WATT

JUDY GONZALEZ

5:00PM SOUTHWEST vs INLAND EMPIRE
ANNE SHIMOGAKI SHIRLEY CAMP 3-6, 6-3, (7-5)
VIRGINA MARSHALL BETTY O'ROURKE
ROSEMARIE BECK BRONY ZAFUTO 6-4, 6-3
SUZANNE BORENSTEIN MARY LOU SHUTE
BRANA HALL DEFAULT 6-0, 6-0
SHERYL YAMADA

SUNDAY

8:00AM VENTURA vs INLAND EMPIRE
CHERYL ACKERMAN SHIRLEY CAMP 6-0, 6-1
JEAN HIRSCHMANN HELEN SMITH
BRIGITTE HAFF BRONY ZAFUTO 7-6, 6-0
WENDY SCHOENBURG MARY LOU SHUTE
PATTY YAMENO DEFAULT 6-0, 6-0
GWEN AMOR
8:00AM SOUTHWEST vs SAN DIEGO
MARY LEE GUISS REBECCA VILLAR 6-1, 7-5
MARY SUE WRIGHT ADI HILSDORT
VIRGINIA MARSHALL DOMINIQUE GAMBALE 6-2, 6-2
LILLIE SFERRA JANICE EDGAR
BRANA HALL JILL ESTERBROOKS 6-1, 6-1
SHERYL YAMADA CONNIE COY
8:00AM SANTA BARBARA vs TEMECULA
DEFAULT WINNER
8:00AM ORANGE vs BEACH CITIES
LINDA WILLHITE MARCIA CORSOVELOS 6-2, 6-2
SALLY GREINER TAJIE MAJOR
SANDY GREENHUT MARY CAMACHO 3-6, 6-2, (7-5)
CATHY RENNIE JOYCE KOUER
DIXIE FISHER SANDY FRITCH 7-6,6-4
SANDI KATO MIMI GUELFF
11:00AM ORANGE FLIGHT I vs VENTURA FLIGHT II
SHERI HALL PATTI MATSUOKA 6-3, 6-2
CAROL TODD GWEN AMOR
SALLY GREINER CHERYL ACKERMAN 6-2, 6-1
LINDA WILLHITE JEAN HIRSCHMANN
DIXIE FISHER BRIGITTE HAFF 4-6, 6-0, (7-1)
PAM DAQUILA WENDY SCHOENBURG
12:30PM SAN FERNANDO vs SAN DIEGO
KRIS HARSHA SONJA MEYERS 7-5, 2-6, (7-5)
LESLIE WRIGHT LYNDA STONER
LULU FAJARDO CHRISTINE BREINING 6-4, 6-1
EVA AGUSTIN SUE SMITH
VICKI FISHMAN MARILYN GRIMSRUD 1-6, 7-5, (8-6)
LORI PEDRAZA CINDY LAMBERT
12:30PM SAN GABRIEL vs BAKERSFIELD
MARY COSSEY SARAH GUNDERSON 7-5, 6-0
ROBERTA WONG DIANA BESENTHAL
LORY BERRY IMELDA CEJA -B 6-4, 6-1
MARILYN MALCOLM GRACIA KRUSE
COLEEN HATASHITA BRENDA O'DOHERTY 6-3, 3-6, (7-3)
JULIE GO RITA SLUGA
5:00PM ORANGE FLIGHT I vs BAKERSFIELD FLIGHT III
SHERI HALL BRENDA O'DOHERTY 6-4, 5-7, (7-5)
SANDI KATO RITA SLUGA
DIXIE FISHER IMELDA CEJA -B 6-1, 7-5
PAM DAQUILA GRACIA KRUSE
CAROL TODD DIANA BESENTHAL 0-6, 6-4, (8-6)
SALLY GREINER SARAH GUNDERSON

back to top

Google
 

Copyright © 1998-2009 www. californiatennis.com All rights reserved.
For questions regarding this web site, contact Webmaster.